www.katakomby.cz

Katakomby Klatovy

Aktuálně

NabídkaZpět

Catalogus Personarum & Officorium

Občanské sdružení Klatovské katakomby získalo do zapůjčky zajímavé dokumenty.

31. 03. 2009

catal1

Laskavostí P. Františka Hylmara, SJ, provinciála České provincie Tovaryšstva Ježíšova získalo o. s. Klatovské katakomby do zápůjčky dva zajímavé katalogy. Jejich latinský název zníCatalogus Personarum & Officoriuma jsou z roku 1757 a 1772. Katalogy obsahují jmenné seznamy všech českých jezuitů a jejich sídel. Ta byla rozdělena na koleje, rezidence a misie.

Na příkladu z roku 1772 si může každý čtenář vyzkoušet své znalosti, trpělivost a fantazii při řešení otázky, na jakých místech se jezuité tehdy v Čechách vyskytovali:

catal2

Pro nás jsou katalogy zajímavé tím, že díky nim poznáváme i jména klatovských jezuitů včetně jejich titulů a funkcí.Collegium Glattoviensemělo v roce 1756 více než 30 jezuitů, z toho 16 z nich byli kněží. Rektrem klatovské koleje byl od 15.8.1756 P. Matěj Sexstetter, jehož ostatky lze s určitou pravděpodobností identifikovat v kryptě klatovských katakomb.

catal3

Jmenné seznamy obsahují německá i česká jména, tu a tam některé jméno zní poněkud exoticky. Např. v roce 1756 je uváděn jakýsi P. Henric Zastiera, což zřejmě nebyl nikdo jiný než Jindřich Zástěra.

Přáním o. s. Klatovské katakomby je zpřístupnit postupně všechny dokumenty, které má či bude mít k dispozici, k volnému studiu pro všechny zájemce. Proto i nyní přikládáme titulní strany obou katalogů a ty stránky, které obsahují údaje o klatovské koleji.

Dokumenty jsou k nahlédnutí v PDF:

28. 3. 2009
Ing. Václav Chroust

catal4
Velikost textu: K K K

Aktuálně

více...
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0, Mezinárodní License
Stanislav Haviar (návrh & správa stránek) | Občanské sdružení Klatovské katakomby (obsah) | Karel Nováček (foto)
2019