www.katakomby.cz

Katakomby Klatovy

Aktuálně

NabídkaZpět

Klatovský deník získal ocenění za články o katakombách

Média na pomoc památkám 2011

18. 05. 2012

Praha – Obě nejvyšší příčky v soutěži Média na pomoc památkám obsadili v kategorii denního tisku zástupci redakcí regionálních Deníků. Odborná porota v soutěži oceňuje novináře, kteří se zajímají o kulturní dědictví a svými počiny je pomáhají zachraňovat.

Letošní slavnostní vyhlášení výsledků za rok 2011 se v Praze uskutečnilo v dubnu. Druhým místem byl oceněn Klatovský deník za sérii článků o rekonstrukci unikátních klatovských katakomb. První místo pak získal Martin Pleva z Moravskoslezského deníku za čtyřicetidílný seriál o záchraně a proměně industriální zóny v Dolní oblasti Vítkovice. Třetí cena letos udělena nebyla.

Soutěž Média na pomoc památkám již patnáct let vyhlašuje Syndikát novinářů a občanské sdružení Pro Bohemia s podporou Ministerstva kultury České republiky. Probíhá ve čtyřech kategoriích: tisk, rozhlas, televize a publicistika.

Jejím smyslem je povzbudit a ocenit nejvýznamnější publicistické počiny, které apelují nejen na vládu, parlament, odborné instituce, ale i na občanskou veřejnost a probouzejí povědomí občanů o kulturní minulosti této země.

Nebuďme lhostejní

„Je zapotřebí, aby lidé nebyli lhostejní k tomu, co je obklopuje a co je ohroženo,“ řekl Jiří Tomáš Kotalík, rektor AVU a člen poroty. „Naše památky jsou ohrožené hodně. Vlastnictví zavazuje a objekt, který je památkou a podle zákonů veřejným statkem, musí být právně chráněn a adekvátně spravován. Právě tato soutěž přispívá, aby si to veřejnost uvědomila.“

„Máme rádi prostředí, ve kterém žijeme. Kulturní památky jsou jeho důležitou součástí a není nám jedno, v jakém stavu se nacházejí. Již druhé ocenění v prestižní soutěži je pro naši redakci závazkem,“ uvedl Milan Kilián, šéfredaktor Klatovského deníku.

Martina Plevu z Moravskoslezského deníku ocenění příjemně zaskočilo. „Nečekal jsem to,“ tvrdí. „Celý rozsáhlý seriál vycházel vloni od března do prosince a nedělali jsme ho pro nějakou cenu. Chtěli jsme ukázat, že stojí za to se o město starat. Oživené průmyslové památky jsou rozesety po celé Evropě, ale srovnatelných s Vítkovicemi jich je jen pár. Navíc tento skvost nyní prochází velkou proměnou,“ řekl vítěz. (jh, ts)

oceneni-klatovskeho-deniku.JPG

Velikost textu: K K K

Aktuálně

více...
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ – Zachovejte licenci 4.0, Mezinárodní License
Stanislav Haviar (návrh & správa stránek) | Občanské sdružení Klatovské katakomby (obsah) | Karel Nováček (foto)
2019